Realizujemy

Patronujemy

Wspiera nas

Drums Alive® - fitness dla wózkowiczów

Myślisz, że zajęcia fitness są tylko dla osób sprawnych? Jeśli tak to jesteś w błędzie.
Jest coś takiego jak Drums Alive® - forma zajęć fitness dla ludzi na wózkach, ale nie tylko, stworzona w Niemczech przez Carrie Ekins.
 
Carrie była związana ze sportem i fitnessem przez całe życie. Na jednej z bardzo licznych konwencji, na których występowała, uległa poważnej kontuzji stawu biodrowego. Przez kolejne 9 miesięcy była „przywiązana” do wózka inwalidzkiego. Ciężko sobie wyobrazić jak Carrie musiała to przeżyć… Jednak nie poddała się. Wymyśliła formę aktywności fizycznej odpowiednią dla jej sytuacji, czyli Drums Alive – zajęcia z piłkami Body ball i pałeczkami, którymi można uderzać w piłkę niczym w bęben.
Drums Alive okazał się doskonałą formą zajęć dla ludzi na wózkach, ale nie tylko.
Odkryto, że to idealne ćwiczenia przeciwdziałające efektom demencji starczej. Mózg pobudzony do zintegrowanej pracy obu półkul, poprzez skoordynowanie pracy prawej i lewej strony ciała, przy uderzaniu pałeczkami w rytm muzyki, utrzymuje swoją prace na wysokim poziomie. W ten sposób osoby starsze mogą lepiej funkcjonować. Często też podczas ćwiczeń dodaje się wydawanie dźwięków lub wypowiadanie słów, co zwiększa intensywność pracy mózgu.
 
Dzieci, które ciężko zachęcić do zajęć fitness, chętnie bawią się na lekcjach Drums Alive. W Niemczech funkcjonuje program nauczania dzieci w szkołach, przy wykorzystaniu uderzeń pałeczkami. W ten sposób wspiera się rozwój lateralizacji, czyli odpowiedniej współpracy prawej i lewej półkuli mózgowej, z czym dzieci mają duży problem i w konsekwencji ciężko im się nauczyć czytać i pisać. Drums kształtuje poczucie rytmu, na co kładzie się obecnie ogromny nacisk. Dzieci, które mają problem z koncentracją i są bardzo ruchliwe, przez drums-owanie mogą w przystępny sposób uczyć się np. liczenia. W ten sposób zostaje zrealizowana metoda nauki przez zabawę. W rezultacie Drums Alive okazał się doskonałą formą aktywności, wspierającą rozwój psychofizyczny dzieci.

Dla osób szukających sposobu wyzwolenia energii, odreagowania, radości z ruchu, drums-owanie jest jednym z najlepszych rozwiązań. Już ludy pierwotne wystukiwały rytm wykorzystując różne przedmioty i techniki. Nasza kora pierwotna w związku z tym odczuwa wielkie zadowolenie z możliwości poczucia rytmu w ciele. Osoby ćwiczące razem Drums Alive bardzo się integrują i budują cudowną atmosferę. Dlatego też samo oglądanie lekcji nie daje satysfakcji. Musisz tego spróbować i poczuć. To jak energetyczny trans…
Podsumowując, zajęcia Drums Alive niosą ze sobą korzyści psychoterapeutyczne, choreoterapeutyczne, prozdrowotne, proedukacyjne i prospołeczne.

TUTAJ film jak ćwiczą osoby sprawne :-)