Realizujemy

Patronujemy

Wspiera nas

Polski Bus przyjazny wózkowiczom :-)

Polski Bus to przewoźnik autokarowy obsługujący trasy krajowe i międzynarodowe. Swoją działalność na rynku polskim rozpoczął w 2011 roku. Polski Bus funkcjonuje na zasadzie first minute oznacza to, że im odleglejszy termin i im mniej pasażerów zarezerwowało bilet na dany kurs, tym tańszy bilet. Rezerwacja i kupno biletów odbywa się przede wszystkim przez internet na stronie www.polskibus.com jak również w Punktach Sprzedaży Biletów. Polski Bus dysponuje najnowocześniejszymi autokarami w Europie. Są to pojazdy wyposażone w klimatyzację, gniazdka elektryczne znajdujące się pod każdym siedzeniem, darmowe Wi-Fi, oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W większości autokary Polski Bus są niskopodłogowe, mają wygodne fotele dla osób z trudnościami w chodzeniu i udogodnienia dla Pasażerów, którzy wymagają pozostania na wózkach inwalidzkich przez cały czas podróży. W przypadku osób korzystających na co dzień z wózków inwalidzkich, które są w stanie wejść po schodach na pokład autokaru, wózki są przechowane w luku bagażowym.
Osoby niepełnosprawne wymagające pozostania na wózku inwalidzkim przez cały czas podróży, w tym na wózkach elektrycznych, mogą jechać Polskim Busem na wózku bez konieczności przesiadania się. By wjechać do autobusu rozkładany jest podjazd. Miejsce dla osoby na wózku jest usytuowane z przodu autobusu przy kierowcy lub w połowie autobusu, uzależnione jest to od modelu pojazdu.
By mogła jechać osoba na wózku, obok kierowcy wymontowywane są dwa fotele, a ewentualny opiekun może siedzieć zaraz za kierowcą, gdzie są jeszcze trzy fotele. Wózek przypinany jest do podłogi czterema pasami, dodatkowo osoba na wózku ma zapinany pas bezpieczeństwa (podobnie jak w samochodzie). Gniazdo elektryczne znajduje się również przy miejscu dla osoby na wózku co umożliwia np. podłączenie ładowarki od wózka elektrycznego i doładowanie go w trakcie podróży. Przewoźnik zaleca jednak by osoby niepełnosprawne podróżowały w towarzystwie innej osoby, krewnego lub opiekuna, ponieważ większość podróży odbywa się na długich odcinkach drogi. W przypadku potrzeby skorzystania z toalety podczas podróży kierowca nie będzie miał możliwości zatrzymania autokaru lub udzielenia pomocy. Aby skorzystać z toalety, osoba niepełnosprawna będzie musiała wejść po kilku stopniach na górny pokład, przejść wzdłuż przejścia, a następnie zejść po kilku stopniach w dół.

By kupić bilet. Najpierw na stronie www.polskibus.com wybieramy na jakiej trasie i którym kursem chcemy jechać.

Następnie (w przypadku osób, które wymagają pozostania na wózku inwalidzkim przez cały czas podróży) dzwonimy na wyznaczony nr telefonu dla osób niepełnosprawnych w celu upewnienia się, czy jest wolne miejsce dla osoby niepełnosprawnej na wybranym kursie. Jeżeli jest wolne miejsce dokonujemy rezerwacji na stronie www.polskibus.com Po zakupieniu biletu na mail dostajemy potwierdzenie dokonania rezerwacji i ebilet. Mając ten dokument ponownie dzwonimy na wyznaczony nr telefonu dla osób niepełnosprawnych w celu potwierdzenia i zgłoszenia podróży osoby na wózku inwalidzkim w Biurze Obsługi Klienta, podając nr rezerwacji, datę, godzinę oraz trasę. Zgłoszenia podróży osoby na wózku inwalidzkim należy dokonać nie później niż 3 dni robocze przed planowaną podróżą.
Po kupieniu biletów jedyne co nam pozostaje to nie spóźnić się na Polskiego Busa (bo bardzo punktualnie odjeżdżają) i mieć nadzieję, że nasze zgłoszenie podróży osoby na wózku inwalidzkim zostało przekazane dalej i kierowcy będą wiedzieli co i jak. Nam zdarzyło się, że nie przekazano kierowcom, że będzie jechała osoba na wózku i tuż przed odjazdem musieli wymontowywać siedzenia. A tak gdyby mieli wszystko przekazane to zrobiliby to wcześniej. Na szczęście było wówczas dwóch kierowców, więc szybko dali sobie radę. Każdy autobus powinien mieć też pasy do zapinania i podjazd, ale różnie to może być. Nam jednak nie zdarzyło się by nie było pasów lub podjazdu.
Osobiście bardzo polecamy podróż Polskim Busem. Głównie ze względu na komfort jazdy i dostępność dla osób niepełnosprawnych oraz niską cenę biletów i miłą obsługę.
Naszym marzeniem jest by wszystkie środki transportu były tak dostępne dla wózkowiczów jak Polski Bus.