Realizujemy

Patronujemy

Wspiera nas

Wizja lokalna ronda Kaponiera

Z początkiem października, a tym samym po 3 miesiącach od otwarcia ronda Kaponiera, które mieści się w samym centrum Poznania i którego remont miał zakończyć się na euro 2012, odbyliśmy jego wizje lokalną by sprawdzić dostępność dla osób niepełnosprawnych. W wizji uczestniczyli przedstawiciele władz Poznania w osobie m.in. zastępcy prezydenta, Macieja Wudarskiego oraz Janusz Borowczyk koordynatora projektu ronda Kaponiera. Wraz z wózkowiczami obiekt testowały osoby niewidome, a przyglądały się temu bacznie media. Mimo iż podczas wieloletniej przebudowy ronda Kaponiera nie zapomniano o potrzebach osób niepełnosprawnych i zamontowano np. windy to niestety nie jest to na razie przestrzeń dla nich całkowicie przyjazna.  Mimo udogodnień, które już funkcjonują, niezbędne są poprawki, które w przyszłości pozwolą na swobodne poruszanie się po rondzie osobom z różnymi niepełnosprawnościami.


Dużym utrudnieniem w poruszaniu się wózkowiczów po rondzie Kaponiera jest trudny dostęp do wind, które oddzielone są od całej przestrzeni szklanymi ciężkimi drzwiami.Brakuje też wyraźnych intuicyjnych oznaczeń informujących którędy można dojść do danego celu oraz gdzie znajdują się windy i toalety. Mimo iż wszystkie toalety pod rondem mają oddzielne pomieszczenie dla osób niepełnosprawnych to nie dowiemy się tego z piktogramów gdyż są one oznakowane standardowym znaczkiem WC bez ikonki niepełnosprawności. Same oznaczenia wind i toalet na poziomie -1 również pozostawiają wiele do życzenia gdyż są tak małe, że z kilkunastu metrów stają się nieczytelne.

Po wizji lokalnej jej uczestnicy udali się do Sali Białej Urzędu Miasta Poznania gdzie wszyscy przekazali swoje uwagi urzędnikom i wykonawcom przedsięwzięcia. Miejmy nadzieję, że już wkrótce zostaną zrealizowane poprawki zgodnie z naszymi sugestiami.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z relacjami z wizji lokalnej przedstawionymi przez media:
Relacja Gazety Wyborczej TUTAJ
Relacja Onet Poznań TUTAJ